Pulmoner Emboli

KANSER HASTASININ; GİZLİ DÜŞMANI SİNSİ ÖLÜM SEBEBİDİR PULMONER EMBOLİ.

Yaklaşık 200’e yakın kanser tipi bulunmaktadır, ve bunların birçoğu ölümcül değildir. Bir kanserin ölümcül olabilme ihtimali sıklıkla son evresine gelmesi ile mümkündür.  İşte bu istisnayı bozan en temel komplikasyon Pulmoner Emboli’dir.

Pulmoner (akciğer) emboli; akciğerin bir ve ya birden daha fazla atardamarının pıhtı ile tıkanması sonucu oluşan ölümcül bir hastalıktır. Sık karşılaşılan ancak farkedilemeyen dolayı ile tanısı zor konulabilen bir hastalıktır.

Kanser hastalarının yaklaşık %15’i akciğer embolisinden hayatının kaybetmektedir.

Akciğer embolisi, kanser dışı hastaların % 13’ünde görülüp %8 ‘inde ölümcül seyrederken , görülme oranı kanser hastalarında  %17 ‘i olup , bunun %14 ‘ü ölümle sonlanmaktadır.

Erken tanı, kanserde olduğu gibi akciğer embolisinde de hayat kurtarır.

Sizlerle yaşanmış bir hasta hikayesını paylaşmak isterim;

S.Ö adlı hastamız, kadın hastalıklarından opere olmuş ve yumurtalık kanseri tanısı konulmuş. Hastanın 2-3 haftalık hastane döneminin sonunda , tedavileri düzenlenerek taburcu edilmiş. Taburculuğunun 1. Haftasında gece saatlerınde başlayan şiddetli göğüs ağrısı, baygınlık hissi, nefes almakta zorluk şikayetşlerı ile bir hastanenin aciline başvuruyor, orada ön planda kardaık  sorunlar düşünülüyor ve onan göre tedavisi başlanıyor. Ancak hastanın saatler içersinde sıkıntıları artıyor ve tedavi işe düzelme olmaması üzerine tarafımıza başvuruyor, yapılan tetkıklerde akciğerde emboli tespit ediliyor .bu hastanın embolisi akciğer atar damarının tama yakın tıkayan oldukça ölümcül seyreden bir klinikte idi. Hastamızın çok yakın süreçte ameliyat olması vermeyi planladığımız tedavi için büyük risk oluşturmakta idi. Ancak hastanın başka şansı yoktu.  Sonuç olarak verilen tedavi ile 24 saat içinde hastanıntüm  şikayetlerı geriledi.

Şüphe hayat kurtarır, eğer kanser hastası iseniz , ani başlayan bir göğüs ve sırt ağrısında,  ani başlayan anlamlandıramadığınız bir nefes darlığında, baygınlık durumunda sakın ihmal etmeyin, doktorunuza danışın.

 

                                                                                                                             Dr.Tuğçe Kasapoğlu Hürkal
Göğüs Hastalıkları Uzmanı

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir