Akciğer kanserinde risk faktörleri

Akciğer kanserinde risk faktörleri

Bir dizi faktör akciğer kanseri riskinizi artırabilir. Bazı risk faktörleri kontrol edilebilir, örneğin sigarayı bırakmak gibi. Ancak Aile öyküsü gibi diğer bazı faktörler kontrol edilemez.
Risk faktörleri:
Sigara. Akciğer kanseri riskiniz her gün içtiğiniz sigara sayısı ve sigara içtiğiniz yıl sayısıyla birlikte artar. Herhangi bir yaşta sigaranın bırakılması, akciğer kanseri gelişme riskinizi önemli ölçüde azaltabilir.
İkinci el dumana maruz kalma.(pasif içicilik) Sigara içmemenize rağmen, ikinci el dumana maruz kalırsanız, akciğer kanseri riskiniz artar.
Radon gazına maruz kalmak. Radon, toprak, kaya ve sudaki doğal uranyum bozulmasıyla üretilir ve sonuçta soluduğumuz havanın bir parçası olur. Evler de dahil olmak üzere herhangi bir binada güvenli olmayan radon seviyeleri birikebilir.
Radyon ölçüm cihazları, evlerde seviyelerin güvenli olup olmadığını belirleyebilir. Güvensiz düzeyler saptanırsa çözümler sağlanır.
Asbest ve diğer kanserojenlere maruz kalma. İşyerinde asbest ve kansere neden olduğu bilinen başka maddeler – örneğin arsenik, krom ve nikel – de özellikle sigara içiyorsanız akciğer kanseri gelişme riskinizi artırabilir.
• Ayrıca berilyum, vinil klorür, kömür ürünleri, hardal gazı, klorometil eterler, egzoz dumanı (benzin, mazot) gibi kimyasallara maruz kalma da kansere yakalanma riskini arttırır. Yüksek düzeyde hava kirliliği ve akciğerlere radyasyon tedavisi de risk faktörlerindendir.

Ailede akciğer kanseri öyküsü. Aile fertlerinde (Anne, baba, kardeş) akciğer kanseri olması, akciğer kanseri) riskini arttırır.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir