AŞIRI EL TERLEMESİNİN TEDAVİSİ – CİDDİ REFLEKS TERLEME OLMAKSIZIN

AŞIRI EL TERLEMESİNİN TEDAVİSİ MÜMKÜN

CİDDİ REFLEKS TERLEME OLMADAN

Ellerde aşırı terleme, kişiyi sosyal, mesleki ve psikolojik açıdan etkileyerek yaşam kalitesini ileri derecede bozar, kendine güvensizlik ve depresyona, dolayısı ile mesleki başarısızlığa da neden olur.

El ve ayak terlemeleri, erken çocukluk döneminde başlar, ergenlikte belirgin hale gelir.

Eline aldığı her nesne ıslandığından, bu durum spor yapmayı, bilgisayar kullanmayı, ödev yapmayı sıkıntılı hale getirir. Sınavlarda sınav kağıdı ıslanır, müzik aleti çalamaz. Eldiven giyilerek yapılan meslekler (diş hekimi, doktor, fizyoterapist gibi) ızdırap verir. Islak ellerde, fiziksel tahriş ile dermatitler meydana gelebilir. Ayaklardaki aşırı terlemede, ayaklar adeta ayakkabı içinde yüzer, ayakkabılar deforme olur, mantar enfeksiyonları görülebilir.

Hiperhidrozisin tıbbi tedavisinde kremler, iyontoforez veya galvanoterapi, geçici olarak etkili olmaktadır.

Ellere, yine geçici etkiye sahip botoks enjeksiyonları kesinlikle sakıncalıdır. Botoks, sadece koltukaltı terlemelerinde, belli aralıklarla uygulanabilir.

El terlemelerinde, esas ve kalıcı tedavi, minimal bir cerrahi girişim yöntemi olan, “Endoskopik torakoskopik sempatektomi” (ETS) uygulanır.

ETS %100’e yakın başarıya sahiptir.

ETS’nin uygulandığı seviyelere göre refleks terleme oranı ve şiddeti değişir. 4. omurga seviyesinde uygulanan ETS ile ciddi reflex terleme görülmemektedir. Doğru hasta seçimi ve uygulamada doğru seviye seçimiyle, yüksek bir başarı oranı ve daha az yan etki ile daha yüksek bir hasta memnuniyeti sağlanır.

1 cevap

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir