Koronavirüs şüphesi hakkında yapılması gerekenler

Eğer; hafif ateş, öksürük, boğaz ağrısı gibi bulgularınız varsa çok telaşlanmadan kendi imkânlarınızla evinize en yakın hastaneye/sağlık merkezine başvurunuz.(Corona enfeksiyonunda ateşin 38° ve üstü olması daha olası)

Eğer; 50 Yaş üzeri iseniz, bu bulguların yanında, kronik hastalığınız, malign hastalığınız varsa ya da bağışıklık sisteminizi ilgilendiren bir hastalığınız eşlik ediyorsa ve eğer bulgularınız sizi endişelendirecek boyutlarda ise seçenekleriniz:

a) Alo 184 ü arayınız. Şikayetlerinizin durumuna göre telesekreter size sorular soracak ve operatöre bağlayacaktır. Operatör sizi dinledikten sonra, ya size evinize en yakın hastanenin aciline gitmenizi önerecek, ya da 112 ye yönlendirip bu konuyla ilgili bir hastaneye götürülmenizi sağlayacaktır

b) Ambulans sizi en yakın hastaneye götürecek ve burada artık görevli sağlık personeli ve doktorların göstereceği istikamette işlemleriniz devam edecektir.

c) Eğer gerek görülürse sizden test için numune alınır ve daha sonra yine gerek görülürse ya kullanacağınız ilaçlar oradan verilerek evde bu ilaçları kullanmanız önerilir, ya da durumunuzun ciddiyetine göre hastane bakımı gerekiyorsa normal servise veya yoğun bakıma yatırılırsınız.

Eğer bilgisayar kullanabiliyorsanız; https://koronaonlem.saglik.gov.tr

T.C. Sağlık Bakanlığı – Online Koronavirüs Kontrol Uygulaması

Eğer kendinizde/yakınınızda Koronavirüsü olduğunu düşünüyorsanız, Bakanlığımızca hazırlanan bu sitedeki soruları cevaplayarak durumunuzu öğrenebilirsiniz.

koronaonlem.saglik.gov.tr adresine girip gerekli bilgileri doldurarak ne yapmanız gerektiğini bu yolla da kolayca
öğrenebilirsiniz.